Jak oddychać podczas pływania kraulem?

styl dowolny

Zanim ruszymy warto zapoznać się z podstawami oddychania w pływaniu z naszego wcześniejszego artykułu, gdzie opisaliśmy prawidłowy wdech oraz wydech do wody.

Kraul wymaga od nas obrócenia głowy na bok w celu nabrania powietrza do płuc. Jest to element sprawiający najwięcej problemów osobom uczącym się pływać, ale prawidłowo wykonany, minimalnie wpłynie na zmianę prędkości i ułożenia ciała w wodzie. 

Przed propozycją ćwiczeń, które ułatwią Wam pływanie i oddychanie w kraulu zastanówmy się nad różnicami i podobieństwami do oddychania na lądzie.

Oddychanie podczas pływania - trochę teorii

Oddychanie w pływaniu odgrywa niemniej istotną rolę jak oddychanie na lądzie. Podczas biegania, jazdy na rowerze czy nawet wchodzenia po schodach na zwiększony wysiłek nasz organizm reaguje automatycznymi odpowiedziami fizjologicznymi. Do wytężonej pracy naszych mięśni potrzebujemy więcej energii, dlatego wraz ze wzrostem tętna i pompowanej przez serce krwi, zwiększa się także częstotliwość oddychania. Z płuc wydalany jest powstały dwutlenek węgla, a pobierany tlen potrzebny do jej produkcji. Zaburzenie rytmu oddechowego skutkować może ograniczeniem zdolności do dalszego wykonywania pracy przez nasze mięśnie.

W pływaniu kraulem nasz rytm oddechowy jest mniej elastyczny i musi być dopasowany do frekwencji z jaką poruszają się ramiona, aby nie zaburzyć napędu.

Dystans jaki zamierzamy pokonać w wodzie, stopień zmęczenia, temperatura wszystko to może mieć wpływ na nasz oddech w kraulu, dlatego idealnie jest jeśli potrafimy łatwo przełączać cykl oddechowy (co 2, 3 ,4 zawiosłowania, czasami nawet co 1) aby nie doprowadzić do zbytniego deficytu tlenowego. Jeżeli oddychanie w pływaniu jest dla nas tak naturalne jak na lądzie to możemy śmiało mówić o opanowaniu umiejętności oddychania.

Oddychanie w kraulu - rozpoznanie problemu

Nie każdy problem oddechowy będzie wynikać z „nieumiejętności” samego oddychania. Najczęstsze przyczyny zmęczenia, braku swobody oddechowej to:

 1. nieprawidłowa pozycja ciała w wodzie (opadające nogi/biodra i uniesiona głowa) – hamująca i zmuszająca do wielokrotnie większego wysiłku
 2. brak prędkości będący wynikową punktu powyżej oraz nieprawidłowej pracy rąk i nóg w kraulu.
 3. brak rotacji i równowagi w pływaniu na boku.

Powyższe elementy skutecznie uniemożliwiają naukę poprawnej pozycji oddechowej. Zauważ o ile łatwiej oddycha się ćwicząc kraula w płetwach, dzięki tak na prawdę większej prędkości z jaką porusza się ciało. Z perspektywy lat to ten czynnik wyznaczyłbym za odpowiedzialny w przypadku sukcesu oddechowego w pływaniu kraulem. Mała prędkość przesuwającego się ciała w wodzie to mniejsze siły wyporu działające na pływaka i większe prawdopodobieństwo tzw. „picia wody”.

Nauka oddychania w kraulu - ćwiczenia

Przewrotność pływania polega na tym, że sedno problemów rzadko tkwi w doskonalonym elemencie, dlatego na sukces nauki prawidłowego oddychania w kraulu wpływ będą miały przede wszystkim:

 • zachowanie jak najprostszej linii nóg i tułowia z głową oraz ramionami
 • efektywny napęd z rąk
 • napędzająca praca nóg, albo przynajmniej nie hamująca i stabilizująca przesuwające się w wodzie ciało. 

Poniżej propozycja ćwiczeń do opanowania oddychania na boku. Przydać się mogą płetwy jeżeli nie generujesz napędu nogami. Lista stosowanych skrótów: RR-ramiona, R-ramię, NN-nogi, N-noga, PR-prawe ramię itd.

 1. Rotacja z leżenia na plecach z RR wzdłuż tułowia. Próbuj obrócić na bok całe ciało tak aby głowa była nieruchoma i zanurzona w wodzie – tak jakbyś transportował kubek z wodą na swoim czole. Punktem granicznym jest moment w którym nie jesteś w stanie utrzymać twarzy nad powierzchnią wody.
 2.  J.w. ale PR lub LR jest wyprostowane przed Twoją głową. Dłoń skierowana wewnętrzną stroną w kierunku dna pływalni. Rotacje wykonuj tylko w stronę R czekającego z przodu. W przeciwnym wypadku wyprostowane przed Tobą R dociśnie Twoją głowę pod powierzchnię wody.
 3. J.w tylko po ustabilizowaniu ciała dodajemy obrót głowy w stronę dna pływalni z wydechem nosem do wody. Utrzymujemy pozycję ciała na boku i zatrzymujemy się kiedy poczujemy, że brakuje nam powietrza. Powtarzamy na drugim boku i porównujemy różnice.
 4.  Rozpocznij zadanie w pozycji, w której zakończyłeś ćw. 3 (ciało na boku jedno R przed Tobą) i tym razem obróć samą głowę w stronę powierzchni robiąc wydech nosem. Jeżeli zakończysz obrót oddechem jesteś w domu ;)
 5. Tym razem zacznij na brzuchu, pomóż sobie nabrać prędkości wiosłując RR do kraula, a trzeci ruch zakończ w pozycji oddechowej z ćw. 4. Jeżeli czujesz kontrolę, staraj się skracać przerwy oddechowe oraz zmniejszać rotację głowy. 
Powyższe zadania to tzw. propozycja podania. Omówienie wszystkich możliwych sytuacji i problemów, które mogą po drodze Cię zaskoczyć to historia na zupełnie oddzielny wpis lub najlepiej materiał wideo. Jeżeli będziesz miał kłopot z zadaniami śmiało pisz w komentarzach, a ja postaram się jak najbardziej obrazowo przedstawić rozwiązanie Twojego problemu.

Powodzenia na pływalni i udanego ODDYCHANIA :) 

Skontaktuj się z nami!

Organizowane przez Nas kursy – uczą, bawią oraz dają satysfakcję na długie lata, a przygotowana przez nas oferta z pewnością zainteresuje każdego miłośnika wodnych przygód. Chcesz wiedzieć więcej?

Kontakt

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten tekst!

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.