Programy nauczania pływania

Wierzymy, że solidne przygotowanie techniczne naszych podopiecznych przyczyni się do osiągania przez nich sukcesów nie tylko sportowych, a ciężka praca włożona w trening, będzie wspaniałym źródłem życiowych doświadczeń na przyszłe dorosłe życie.

 

OSWAJANIE

Zajęcia dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z wodą, nie potrafiących zanurzyć się oraz wypuścić powietrza pod powierzchnią. Dzieci będą oswajać się ze środowiskiem wodnym, przyjmować prawidłową pozycję w wodzie, ćwiczyć poprawny napęd nożycowy oraz wślizgi do wody poprzez zabawy z makaronem.

Orientacyjny wiek grupy docelowej: 4-6 lat

OSWAJANIE/A

Grupa dla dzieci młodszych już oswojonych z samodzielnym wchodzeniem do wody, zanurzaniem twarzy oraz podstawowymi elementami pływania z makaronem. Dzieci będą doskonalić pływanie z makaronem/deską, z głową trzymaną pod powierzchnią wody.

Orientacyjny wiek grupy docelowej: 4-7 lat

SEKCJA A

Dzieci potrafiące swobodnie pływać z makaronem i deską na brzuchu i grzbiecie (prawidłowa nożycowa praca nóg), robiące wydechy do wody podczas pływania. Wskakują do wody ze sprzętem z brzegu pływalni. Ćwiczenia ukierunkowane na zdobycie samodzielności w środowisku wodnym.

Orientacyjny wiek grupy docelowej: 5-8 lat

SEKCJA A/B

Dzieci dobrze czujące się na głębokiej wodzie na brzuchu i grzbiecie z pomocą deski. Potrafią przepłynąć samodzielnie kilka metrów, skaczą do wody bez sprzętu pływackiego. Dzieci doskonalą samodzielne pływanie na plecach oraz pełnym stylem grzbietowym. Nauka wślizgów do wody.

Orientacyjny wiek grupy docelowej: 6-9 lat

SEKCJA B

Dzieci całkowicie samodzielne w wodzie z opanowanymi mocnymi podstawami stylu grzbietowego (płaska pozycja ciała w wodzie, efektywny napęd nóg), skaczące z podwyższenia do wody bez sprzętu pływackiego. Rozwijanie i doskonalenie samodzielnego pływania kraulem.

Orientacyjny wiek grupy docelowej: 8-10 lat

SEKCJA B/C

Dzieci pływające stylem grzbietowym oraz dokładanką do kraula. Równolegle rozwijane są podstawy stylu klasycznego oraz szlifowana pełna technika pływania kraulem wraz ze skokami startowymi oraz nawrotami odkrytymi.

Orientacyjny wiek grupy docelowej: 9-11 lat

SEKCJA C

Dzieci/młodzież pływająca technicznie kraulem (co najmniej 50 m bez zatrzymywania) oraz potrafiące wykonać skok startowy ze słupka lub podwyższenia (skok „na główkę”). Grupa skoncentrowana na opanowaniu mocnych podstaw stylu klasycznego („żabki”), doskonaleniu kraula oraz stylu grzbietowego.

Orientacyjny wiek grupy docelowej: 10-13 lat

SEKCJA C/D

Dzieci/młodzież z opanowanym kraulem, stylem grzbietowym oraz klasykiem (żabką). Doskonalą wyżej wymienione elementy oraz rozpoczynają podstawy pływania stylem motylkowym.

Orientacyjny wiek grupy docelowej: 10-15 lat

SEKCJA D

młodzież pływająca wszystkimi stylami. Grupa doskonali koordynację rytmu pracy rąk, nóg i oddechu w delfinie, a także pływanie stylem zmiennym wraz ze skokami oraz nawrotami.

Orientacyjny wiek grupy docelowej: 13-17 lat

Poziomy nauki pływania dla dorosłych

D1 – ćwiczenie podstawowych elementów takich jak nauka i rozwijanie równowagi, pływalności, prawidłowej pozycji w wodzie. Zrozumienie prawidłowej techniki pracy nóg oraz jej opanowanie w celu swobodnego przepływania 25m powtórzeń z deską, a następnie bez. Dokładanki do kraula i stylu grzbietowego.

D2 – osoby dobrze radzące sobie w wodzie głębokiej oraz swobodnie przepływające zadania z deską pływacką. Nacisk położony na swobodne oddychanie w kraulu oraz zwiększenie szybkości pływania poprzez poprawienie koordynacji i techniki pracy ramion zarówno stylu grzbietowego jak i kraula. Wprowadzenie do techniki tzw. stylów osi krótkiej tj. klasycznego oraz motylkowego. 

D3 – grupa o charakterze treningowym, w której większa objętość pływania ma na celu rozwinięcie wytrzymałości wysiłkowej, ale także poprawę kroku pływackiego. Ćwiczenia z wykorzystaniem wszystkich 4 stylów pływania.