Oddychanie w pływaniu

Oddychanie w pływaniu 1

Ale w czym problem? – potrafię oddychać

Masz wrażenie, że brakuje Ci powietrza w płucach aby dogonić zbliżającą się ścianę pływalni? A może kurczowo próbujesz utrzymać głowę nad lustrem wody aby do woli dostarczać drogocenny tlen do płuc w trakcie rekreacyjnych wypadów nad wodę? Być może po prostu masz problem z wypuszczeniem powietrza pod wodą. O tym, dlaczego to jest ważne w pływaniu i jakie płyną z tego korzyści dowiesz się z krótkiej lektury poniżej.

Jak oddychać podczas pływania? Teoria

Oddychanie podczas pływania jest utrudnione ze względu na zwiększoną gęstość środowiska (woda jest prawie 800 razy gęstsza od powietrza), do którego ma się przedostać wydychane powietrze. Prościej – woda stawia opór podczas wydychania powietrza. Każdy styl pływacki niejako narzuca nam moment wydechu za wyjątkiem stylu grzbietowego – w pozostałych przypadkach wydech odbywa się do wody, ponieważ najzwyczajniej nie ma czasu na wykonanie sekwencji wydech-wdech nad powierzchnią. Wydech kierujemy zarówno nosem i ustami, a jego intensywność i dynamika jest ściśle związana z wysiłkiem fizycznym, którego się podejmujemy w trakcie pływania. Im większa intensywność i obciążenie tym wydech szybszy i pewniejszy. W tym miejscu należałoby postawić kropkę, ponieważ tematem tego wpisu nie będzie pływanie sportowe i trening pływacki, a jedynie wskazówki dla osób na etapie nauki i doskonalenia techniki pływania.

Oddychanie podczas pływania – Dlaczego to takie ważne?

Wstrzymywanie oddechu pod wodą lub spóźniony wydech to szybki sposób na dorobienie się bólu głowy w trakcie pływania. Nie wszyscy go doświadczają, ale kiedy pojawi się chociaż raz skutecznie zniechęca do dalszej pracy. Pomijając opanowanie podstawowych elementów tzn. pływalności oraz opływowej sylwetki w wodzie, swobodne kontrolowanie, a w późniejszym czasie pełen automatyzm oddychania (czyt. wypuszczania powietrza do wody ;) to wzrost komfortu pływania, mniejsze zmęczenie oraz klucz do szybkiej i skutecznej nauki pływania stylem dowolnym, motylkowym oraz klasycznym.

Jak nauczyć się oddychać podczas pływania?

O ile wypuszczenie powietrza w wodzie jako takie nie stanowi dla amatora większego problemu o tyle kontrolowany wydech już tak. Wielokrotnie podczas pracy z dorosłymi okazywało się, że bariera psychiczna oraz nieprzygotowanie mięśni oddechowych do wzmożonej pracy uniemożliwiało jednostajne wydmuchiwanie powietrza do wody. W pierwszych krokach warto opanować wydech ustami, a dopiero później nosem. Jeśli nie czujesz się pewnie przytrzymaj się ściany – zanurzając głowę jest wielce prawdopodobne, że stracisz kontakt z dnem pływalni (więcej we wpisie o pływalności). Ćwicz metodą małych kroków. Zanurz najpierw usta, a dopiero później przejdź do wydechów nosem. Nasz lądowy nawyk wciągania powietrza przez nos jest zazwyczaj silniejszy i warto poświęcić minutę na praktykę na lądzie odwróconej sekwencji oddychania. Wdech ustami – wydech nosem. Jeżeli doświadczasz nieprzyjemnego uczucia napływającej wody do nozdrzy to znaczy, że nieświadomie wdychasz powietrze nosem kiedy jest to niewskazane, np. robiąc wydech i następnie wstrzymując go pod wodą. Bez utrzymania swoistego „podciśnienia” w nozdrzach woda chętnie cofnie się do Twoich ust.

Spójrz poniżej na przygotowany przez nas materiał video prezentujący swobodny wydech do wody. W roli głównej trener Paweł Matysik :)

Oddychanie w pływaniu – Co dalej?

Jeżeli uda Ci się opanować swobodny, niewymuszony wydech do wody to jesteś na dobrej drodze do opanowania oddechu w każdej sportowej technice pływania.

Jak oddychać w kraulu?

Temu zagadnieniu poświęcamy zupełnie oddzielny wpis.

Był to nasz pierwszy materiał opublikowany w ramach startującego blogu. Jeżeli poświęciłeś czas na przeczytanie wpisu, a nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, możesz je śmiało wpisać w komentarzach pod tekstem.

Skontaktuj się z nami!

Organizowane przez Nas kursy – uczą, bawią oraz dają satysfakcję na długie lata, a przygotowana przez nas oferta z pewnością zainteresuje każdego miłośnika wodnych przygód. Chcesz wiedzieć więcej?

Kontakt

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten tekst!

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.