Czym się kierować przy wyborze szkoły pływania?

Czym się kierować przy wyborze szkoły pływania

Życie to sztuka podejmowania właściwych decyzji – jak to jednak zrobić mając do wyboru tak wiele alternatyw? Na początku należy zawęzić swoje poszukiwania i określić priorytety. Spróbujemy Wam w tym pomóc odkrywając fakty, czasem również obalając mity, dotyczące funkcjonowania szkół pływania w Warszawie. Zaczynajmy. Spory kubek kawy i coś do notowania może się przydać ;)

To na jakie zajęcia się zdecydujecie pociągnie za sobą wiele konsekwencji. Porównania wyglądają bardzo ładnie w zestawieniu kolumnowym, dlatego takim też się posłużę:

Lekcje indywidualne
Czym się kierować przy wyborze szkoły pływania? 1
 • uwaga trenera skupiona wyłącznie na 1 uczestniku
 • możliwość ułożenia grafiku spotkań indywidualnie
 • dodatkowa opłata za bilet wstępu lub współdzielenie toru pływackiego z innymi użytkownikami
 • plan pracy ułożony pod uczestnika
 • wysoki koszt pojedynczych zajęć
 • brak punktu odniesienia do innych ćwiczących
Lekcje grupowe
Czym się kierować przy wyborze szkoły pływania? 2
 • trener poświęca uwagę całej grupie
 • stały harmonogram pracy
 • wynajęty tor pływacki na potrzeby zajęć
 • program realizowany na poziomach zaawansowania ustalonych przez szkołę
 • niskie koszty zajęć
 • towarzystwo współuczestników

Teraz kilka słów wyjaśnienia jak jest.

Praca na zajęciach indywidualnych to przede wszystkim skupienie się na elementach sprawiających wybitnie trudność ćwiczącemu. Zawsze jednak dochodzi się do etapu, w którym bez wypływania kolejnych basenów postępów praktycznie brak. W tym czasie trener co najwyżej może pospacerować wzdłóż brzegu pływalni lub puścić nam muzykę do pływania ;)

Grupa pomimo „rozbicia” uwagi prowadzącego zapewni nam stabilne szkolenie zgodnie z założeniami ustalonymi jeszcze w momencie zapisania się na zajęcia. Jest czas na korektę oraz wypływanie poszczególnych elementów. Trudności pojawiają się gdy ktoś zaczyna odstawać umiejętnościami od pozostałych uczestników zarówno na plus jak i na minus.

Tutaj znów wracamy do rozwiązania 1:1 – idealna sprawa dla osób chcących poprawić konkretną rzecz w swoim pływaniu lub przezwyciężyć blokujący je lęk.  Zazwyczaj to kwestia drobnego szczegóły, który na nieszczęście prowadzącego zawsze ukrywa się w innym miejscu i nie ma uniwersalnego rozwiązania. Metodą prób i błędów eliminuje się najczęściej wykonywane ćwiczenia szukając przyczyn niepowodzeń. Gdyby tak połączyć zajęcia grupowe z dodatkowym treningiem personalnym … 

Bazując na doświadczeniach dorosłych jak i dzieci jednego nie można odmówić pływającym grupom. Pozytywna atmosfera wpływa na motywację do regularnego pływania. Chwile spędzone w dobrym towarzystwie umilają włożony w treningi wysiłek. Dodatkowe wzmocnienie ułatwiające wyjście szczególnie zimową porą na pływanie ;) Wszystko przy założeniu, że nie jesteśmy typem samotnika :)

Z punktu widzenia szkoły i chyba każdego trenera aktywne uczestnictwo w treningach ma olbrzymie znaczenie w dążeniu do założonych celów. W przypadku nieregularnych godzin pracy i ustalania grafiku z trenerem na pewno należy liczyć na deklarację co najmniej X spotkań. W takim wypadku dobrze jest szukać tzw. basenowych freelancerów, którzy są w stanie dopasować pracę do spotkań z klientami lub posiłkować się szkołami i ich kadrą. W godzinach basenowego „szczytu” nie liczyłbym na możliwość przebierania w instruktorach jak i obiektach na mapie Warszawy.

Czym się kierować przy wyborze szkoły pływania? 3

2. Co składa się na cenę zajęć?

 Rynek szkół pływania jest bardzo podzielony i mamy olbrzymi przekrój zajęć indywidualnych jak i grupowych. O ile zajęcia indywidualne to zawsze przewidywalny koszt wynagrodzenia instruktora, jego biletu oraz wejściówki na pływalnię uczestnika, o tyle funkcjonowanie grup to coś wykraczającego poza te wąskie ramy. 

Prowadzenie grup bez wynajętego toru pływackiego to aktualnie rzadko spotykana praktyka aczkolwiek jeszcze się zdarza. To właśnie tory pływackie są zasobem najtrudniej dostępnym i jakże pożądanym. Ceny wynajęcia toru pływackiego w Warszawie na pływalniach OSiR oscylują w granicach 200 zł za 1h. 

Czym się kierować przy wyborze szkoły pływania? 4

Jedynym sposobem obniżenia kosztów szkolenia jest tworzenie większych grup, co ma miejsce w wielu klubach pływackich.  15 osobowe zespoły prowadzone przez ośrodki sportu i rekreacji oraz grupy szkolne też nie powinny nikogo dziwić :)

Warto zatem zwrócić uwagę czy na pierwszych etapach pływackiej edukacji liczba uczestników w grupie jest adekwatna do wieku i posiadanych kompetencji społecznych.

Oprócz kosztów basenowych i pracy trenera mamy tak zwane wartości dodane, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi:

 • system motywacyjny (umiejętności, które opanowują dzieci ubrane w ciekawą formę zdobywanych osiągnięć i zbierania kolejnych naklejek / odznak / sprawności / stopni pływania / certyfikatów itp.)
 • wykorzystanie nowych technologii – obecnie półka została zawieszona wysoko i obejmuje możliwości zarządzania zajęciami poprzez specjalnie przygotowany w tym celu panel rodzica, komunikację z uczestnikami poprzez system podwodnej łączności radiowej, prezentację wideo techniki pływania oraz wideorejestrację uczestników, pomoce dydaktyczne wraz z bogatym wyposażeniem w sprzęt pływacki,
 • imprezy towarzyszące (zawody, imprezy plenerowe)
 • konkursy, prezenty świąteczne itd.
 • zdjęcia z zajęć i materiały wideo,
 • szybkość odpowiedzi na zapytania, elastyczność w konstruowaniu grafików jednym słowem profesjonalizm sekretariatu/biura szkoły.
 • edukowanie poprzez materiały zamieszczane na stronie www, np. w postaci wpisów blogowych czy materiałów szkoleniowych na kanale youtube
Czym się kierować przy wyborze szkoły pływania? 5

Nie można zapomnieć o reklamie – zarówno w postaci materiałów drukowanych jak i tej internetowej. W chwili obecnej możemy już śmiało mówić o szeroko rozumianym marketingu w przypadku wielu warszawskich szkół pływania.

3. Kadra na medal

Czym się kierować przy wyborze szkoły pływania? 6

Nauczycieli jedni kochają inni nienawidzą – jak zwykle prawda leży gdzieś pomiędzy. Jako były pedagog wiem iż specyfika zawodu wymaga zestawienia pewnych cech: „niebiańskiej” cierpliwości, wiedzy specjalistycznej, empatii, konsekwencji i kreatywności. Do tego można przypisać jeszcze wiele więcej, ale na potrzeby poniższego tekstu uznajmy to za creme de la creme bycia nauczycielem :)

Kim jest instruktor pływania jeśli nie pedagogiem? No właśnie – praca z dziećmi, ale także z dorosłymi wymaga posiadania wysoko rozwiniętych umijętności tzw. miękkich. Ponieważ nasza praca jest w 95% skoncentrowana na dzieciach nie wyobrażam sobie trenerów bez wyważonego podejścia do swoich podopiecznych. Cierpliwość, wyrozumiałość i na końcu skuteczność działań. Chociaż wszystkim nam marzy się idealna dyscyplina na zajęciach, wiemy, że zabijanie dziecka w dziecku nie wpływa motywująco. 

Czym się kierować w wyborze odpowiedniego szkoleniowca? Jak zwykle poczta pantoflowa zawsze skuteczna :) ale można również odwiedzić zajęcia jednej ze szkół, zobaczyć jak pracuje kadra, umówić się na zajęcia próbne i przekonać się czy pojawi się „chemia” pomiędzy uczestnikiem a prowadzącym ;)

W naszej ocenie jako rodziców właściwy instruktor to ten, któremu bez wahania powierzylibyście opiekę nad swoim dzieckiem. Wiedza i umiejętności specjalistyczne trudno ocenić laikowi, dlatego należy mieć nadzieję, że poza marketingowymi zapewnieniami najlepszych/najfajniejszych i wogóle naj instruktorów/zajęć/szkół znajdzie się właśnie komplementarne zestawienie wszystkich wymienionych cech.

Skoro już o cechach mowa to osobowości nie zmienimy, a każdy instruktor ma własny sposób bycia i komunikowania – najlepsze jest właśnie to co nas odróżnia. Próżno szukać wiernej kopii poprzedniego trenera. Kto wie być może nowy będzie jeszcze lepszy ;)

Czym się kierować przy wyborze szkoły pływania? 7

"Posłowie" czyli FAQ Swimple

Chociaż większość informacji znajduje się na naszej stronie poniżej lista najczęściej zadawanych pytań odnośnie naszej szkoły pływania:

Nasz cennik jest prosty i jawny. Rozliczamy się semestralnie – cenę zajęć należy pomnożyć przez liczbę tygodni dydaktycznych zaplanowanych w grafiku jeszcze we wrześniu.

Każda lokalizacja ma swój cennik, dlatego odsyłamy na podstrony poszczególnych obiektów w zakładce cenniki/grafiki.

Jeżeli nie zostaną odpracowane w innym terminie to TAK. Ze względu na wysokie koszty stałe, nie zwracamy ani nie przenosimy płatności na kolejny semestr.

NIE dla zajęć gupowych i to zależy w przypadku lekcji indywidualnych – czasami są prowadzone na naszym wynajętym torze równolege z niekompletną grupą.

Od 4 lat w górę. Słowo klucz to nauka, u czterolatków pomimo wczesnego wieku zaczyna się pojawiać forma nauki przez zabawę.

Dla dzieci młodszych oswajanie ze środowiskiem wodnym najlepiej aby odbywało się w bezpośrednim kontakcie rodzica z dzieckiem w wodzie.

Jak ze wszystkim – jedynym ograniczeniem jest to co nas blokuje przed pływaniem w „głowie”. Reszta jest do zniwelowania sumienną pracą na zajęciach.

Każdy uczestnik lub jego dorosły opiekun otrzymuje dostęp do systemu Activenow, który umożliwia samodzielne wpisywanie się na odrabianie zajęć do grup o tym samym stopniu zaawansowania. 

Jeżeli system niczego nie oferuje to najprawdopodobniej jeszcze w żadnej z kompletnych grup nikt nie odwołał zajęć. W tej sytuacji prosimy o kontakt mailowy w celu umówienia odrabiania.

Dzieci najmłodsze ćwiczą w grupach do 4 osób przez 30 minut. Dzieci starsze, które opanowały samodzielne pływanie na plecach ćwiczą w grupach do 6 osób przez 45 minut. 

Osoby dorosłe bez względu na stopień zaawansowania ćwiczą w grupach do 6 osób przez 45 minut.

Jeżeli brakuje w treści ważnych z Waszego punktu widzenia elementów napiszcie śmiało w komentarzu – Swimple rośnie i zmienia się wraz ze swoimi uczestnikami. 

W imię Rozwoju i Postępu ;)

"Posłowie" czyli FAQ Swimple

Chociaż większość informacji znajduje się na naszej stronie poniżej lista najczęściej zadawanych pytań odnośnie naszej szkoły pływania:

Nasz cennik jest prosty i jawny. Rozliczamy się semestralnie – cenę zajęć należy pomnożyć przez liczbę tygodni dydaktycznych zaplanowanych w grafiku jeszcze we wrześniu.

Każda lokalizacja ma swój cennik, dlatego odsyłamy na podstrony poszczególnych obiektów w zakładce cenniki/grafiki.

Jeżeli nie zostaną odpracowane w innym terminie to TAK. Ze względu na wysokie koszty stałe, nie zwracamy ani nie przenosimy płatności na kolejny semestr.

NIE dla zajęć gupowych i to zależy w przypadku lekcji indywidualnych – czasami są prowadzone na naszym wynajętym torze równolege z niekompletną grupą.

Od 4 lat w górę. Słowo klucz to nauka, u czterolatków pomimo wczesnego wieku zaczyna się pojawiać forma nauki przez zabawę.

Dla dzieci młodszych oswajanie ze środowiskiem wodnym najlepiej aby odbywało się w bezpośrednim kontakcie rodzica z dzieckiem w wodzie.

Jak ze wszystkim – jedynym ograniczeniem jest to co nas blokuje przed pływaniem w „głowie”. Reszta jest do zniwelowania sumienną pracą na zajęciach.

Każdy uczestnik lub jego dorosły opiekun otrzymuje dostęp do systemu Activenow, który umożliwia samodzielne wpisywanie się na odrabianie zajęć do grup o tym samym stopniu zaawansowania. 

Jeżeli system niczego nie oferuje to najprawdopodobniej jeszcze w żadnej z kompletnych grup nikt nie odwołał zajęć. W tej sytuacji prosimy o kontakt mailowy w celu umówienia odrabiania.

Dzieci najmłodsze ćwiczą w grupach do 4 osób przez 30 minut. Dzieci starsze, które opanowały samodzielne pływanie na plecach ćwiczą w grupach do 6 osób przez 45 minut. 

Osoby dorosłe bez względu na stopień zaawansowania ćwiczą w grupach do 6 osób przez 45 minut.

Jeżeli brakuje w treści ważnych z Waszego punktu widzenia elementów napiszcie śmiało w komentarzu – Swimple rośnie i zmienia się wraz ze swoimi uczestnikami. 

W imię Rozwoju i Postępu ;)

Skontaktuj się z nami!

Organizowane przez Nas kursy – uczą, bawią oraz dają satysfakcję na długie lata, a przygotowana przez nas oferta z pewnością zainteresuje każdego miłośnika wodnych przygód. Chcesz wiedzieć więcej?

Kontakt

  Komentarze (2)

 1. Anna Murawska

  Kadra na medal🥇🥇🥇

  Odpowiedz
  • Piotr Litkowicz

   Oj tak zdecydowanie, chociaż już mi ubywa z grafiku godzin czuję, że wszyscy uczestnicy lepiej trafić nie mogli 💪

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.