Życie to sztuka podejmowania właściwych decyzji – jak to jednak zrobić mając do wyboru tak wiele alternatyw? Na początku należy zawęzić swoje poszukiwania i określić priorytety. Spróbujemy Wam w tym pomóc odkrywając fakty, czasem również obalając mity, dotyczące funkcjonowania szkół pływania w Warszawie. Zaczynajmy. Spory kubek kawy i coś do notowania może się przydać ;)
- 1. 1. Indywidualnie czy grupowo?
- 2. 2. Co składa się na cenę zajęć?
- 3. 3. Kadra na medal
-
4.
"Posłowie" czyli FAQ Swimple
- 4.1. 1. Ile kosztuje nauka pływania?
- 4.2. 2. Czy niewykorzystane zajęcia przepadają?
- 4.3. 3. Czy muszę dodatkowo opłacić bilet wstępu na pływalnię?
- 4.4. 4. Od którego roku życia uczymy pływać?
- 4.5. 5. Mam xx lat czy mogę się nauczyć pływać?
- 4.6. 6. Kiedy i gdzie mogę odrobić nieobecności?
- 4.7. 7. Ile osób jest w grupie?
-
5.
"Posłowie" czyli FAQ Swimple
- 5.1. 1. Ile kosztuje nauka pływania?
- 5.2. 2. Czy niewykorzystane zajęcia przepadają?
- 5.3. 3. Czy muszę dodatkowo opłacić bilet wstępu na pływalnię?
- 5.4. 4. Od którego roku życia uczymy pływać?
- 5.5. 5. Mam xx lat czy mogę się nauczyć pływać?
- 5.6. 6. Kiedy i gdzie mogę odrobić nieobecności?
- 5.7. 7. Ile osób jest w grupie?
- 6. Więcej poradników dotyczących pływania
1. Indywidualnie czy grupowo?
To na jakie zajęcia się zdecydujecie pociągnie za sobą wiele konsekwencji. Porównania wyglądają bardzo ładnie w zestawieniu kolumnowym, dlatego takim też się posłużę:
Lekcje indywidualne

- uwaga trenera skupiona wyłącznie na 1 uczestniku
- możliwość ułożenia grafiku spotkań indywidualnie
- dodatkowa opłata za bilet wstępu lub współdzielenie toru pływackiego z innymi użytkownikami
- plan pracy ułożony pod uczestnika
- wysoki koszt pojedynczych zajęć
- brak punktu odniesienia do innych ćwiczących
Lekcje grupowe

- trener poświęca uwagę całej grupie
- stały harmonogram pracy
- wynajęty tor pływacki na potrzeby zajęć
- program realizowany na poziomach zaawansowania ustalonych przez szkołę
- niskie koszty zajęć
- towarzystwo współuczestników
Teraz kilka słów wyjaśnienia jak jest.
Praca na zajęciach indywidualnych to przede wszystkim skupienie się na elementach sprawiających wybitnie trudność ćwiczącemu. Zawsze jednak dochodzi się do etapu, w którym bez wypływania kolejnych basenów postępów praktycznie brak. W tym czasie trener co najwyżej może pospacerować wzdłóż brzegu pływalni lub puścić nam muzykę do pływania ;)
Grupa pomimo „rozbicia” uwagi prowadzącego zapewni nam stabilne szkolenie zgodnie z założeniami ustalonymi jeszcze w momencie zapisania się na zajęcia. Jest czas na korektę oraz wypływanie poszczególnych elementów. Trudności pojawiają się gdy ktoś zaczyna odstawać umiejętnościami od pozostałych uczestników zarówno na plus jak i na minus.
Tutaj znów wracamy do rozwiązania 1:1 – idealna sprawa dla osób chcących poprawić konkretną rzecz w swoim pływaniu lub przezwyciężyć blokujący je lęk. Zazwyczaj to kwestia drobnego szczegóły, który na nieszczęście prowadzącego zawsze ukrywa się w innym miejscu i nie ma uniwersalnego rozwiązania. Metodą prób i błędów eliminuje się najczęściej wykonywane ćwiczenia szukając przyczyn niepowodzeń. Gdyby tak połączyć zajęcia grupowe z dodatkowym treningiem personalnym …
Bazując na doświadczeniach dorosłych jak i dzieci jednego nie można odmówić pływającym grupom. Pozytywna atmosfera wpływa na motywację do regularnego pływania. Chwile spędzone w dobrym towarzystwie umilają włożony w treningi wysiłek. Dodatkowe wzmocnienie ułatwiające wyjście szczególnie zimową porą na pływanie ;) Wszystko przy założeniu, że nie jesteśmy typem samotnika :)
Z punktu widzenia szkoły i chyba każdego trenera aktywne uczestnictwo w treningach ma olbrzymie znaczenie w dążeniu do założonych celów. W przypadku nieregularnych godzin pracy i ustalania grafiku z trenerem na pewno należy liczyć na deklarację co najmniej X spotkań. W takim wypadku dobrze jest szukać tzw. basenowych freelancerów, którzy są w stanie dopasować pracę do spotkań z klientami lub posiłkować się szkołami i ich kadrą. W godzinach basenowego „szczytu” nie liczyłbym na możliwość przebierania w instruktorach jak i obiektach na mapie Warszawy.

2. Co składa się na cenę zajęć?
Rynek szkół pływania jest bardzo podzielony i mamy olbrzymi przekrój zajęć indywidualnych jak i grupowych. O ile zajęcia indywidualne to zawsze przewidywalny koszt wynagrodzenia instruktora, jego biletu oraz wejściówki na pływalnię uczestnika, o tyle funkcjonowanie grup to coś wykraczającego poza te wąskie ramy.
Prowadzenie grup bez wynajętego toru pływackiego to aktualnie rzadko spotykana praktyka aczkolwiek jeszcze się zdarza. To właśnie tory pływackie są zasobem najtrudniej dostępnym i jakże pożądanym. Ceny wynajęcia toru pływackiego w Warszawie na pływalniach OSiR oscylują w granicach 200 zł za 1h.

Jedynym sposobem obniżenia kosztów szkolenia jest tworzenie większych grup, co ma miejsce w wielu klubach pływackich. 15 osobowe zespoły prowadzone przez ośrodki sportu i rekreacji oraz grupy szkolne też nie powinny nikogo dziwić :)
Warto zatem zwrócić uwagę czy na pierwszych etapach pływackiej edukacji liczba uczestników w grupie jest adekwatna do wieku i posiadanych kompetencji społecznych.
Aktualnie obowiązują te ustalone przez Ministra Edukacji i mówią o jednym nauczycielu na grupę nawet 26 dzieci !!
Oprócz kosztów basenowych i pracy trenera mamy tak zwane wartości dodane, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi:
- system motywacyjny (umiejętności, które opanowują dzieci ubrane w ciekawą formę zdobywanych osiągnięć i zbierania kolejnych naklejek / odznak / sprawności / stopni pływania / certyfikatów itp.)
- wykorzystanie nowych technologii – obecnie półka została zawieszona wysoko i obejmuje możliwości zarządzania zajęciami poprzez specjalnie przygotowany w tym celu panel rodzica, komunikację z uczestnikami poprzez system podwodnej łączności radiowej, prezentację wideo techniki pływania oraz wideorejestrację uczestników, pomoce dydaktyczne wraz z bogatym wyposażeniem w sprzęt pływacki,
- imprezy towarzyszące (zawody, imprezy plenerowe)
- konkursy, prezenty świąteczne itd.
- zdjęcia z zajęć i materiały wideo,
- szybkość odpowiedzi na zapytania, elastyczność w konstruowaniu grafików jednym słowem profesjonalizm sekretariatu/biura szkoły.
- edukowanie poprzez materiały zamieszczane na stronie www, np. w postaci wpisów blogowych czy materiałów szkoleniowych na kanale youtube

Nie można zapomnieć o reklamie – zarówno w postaci materiałów drukowanych jak i tej internetowej. W chwili obecnej możemy już śmiało mówić o szeroko rozumianym marketingu w przypadku wielu warszawskich szkół pływania.
3. Kadra na medal

Nauczycieli jedni kochają inni nienawidzą – jak zwykle prawda leży gdzieś pomiędzy. Jako były pedagog wiem iż specyfika zawodu wymaga zestawienia pewnych cech: „niebiańskiej” cierpliwości, wiedzy specjalistycznej, empatii, konsekwencji i kreatywności. Do tego można przypisać jeszcze wiele więcej, ale na potrzeby poniższego tekstu uznajmy to za creme de la creme bycia nauczycielem :)
Kim jest instruktor pływania jeśli nie pedagogiem? No właśnie – praca z dziećmi, ale także z dorosłymi wymaga posiadania wysoko rozwiniętych umijętności tzw. miękkich. Ponieważ nasza praca jest w 95% skoncentrowana na dzieciach nie wyobrażam sobie trenerów bez wyważonego podejścia do swoich podopiecznych. Cierpliwość, wyrozumiałość i na końcu skuteczność działań. Chociaż wszystkim nam marzy się idealna dyscyplina na zajęciach, wiemy, że zabijanie dziecka w dziecku nie wpływa motywująco.
Czym się kierować w wyborze odpowiedniego szkoleniowca? Jak zwykle poczta pantoflowa zawsze skuteczna :) ale można również odwiedzić zajęcia jednej ze szkół, zobaczyć jak pracuje kadra, umówić się na zajęcia próbne i przekonać się czy pojawi się „chemia” pomiędzy uczestnikiem a prowadzącym ;)
W naszej ocenie jako rodziców właściwy instruktor to ten, któremu bez wahania powierzylibyście opiekę nad swoim dzieckiem. Wiedza i umiejętności specjalistyczne trudno ocenić laikowi, dlatego należy mieć nadzieję, że poza marketingowymi zapewnieniami najlepszych/najfajniejszych i wogóle naj instruktorów/zajęć/szkół znajdzie się właśnie komplementarne zestawienie wszystkich wymienionych cech.
Skoro już o cechach mowa to osobowości nie zmienimy, a każdy instruktor ma własny sposób bycia i komunikowania – najlepsze jest właśnie to co nas odróżnia. Próżno szukać wiernej kopii poprzedniego trenera. Kto wie być może nowy będzie jeszcze lepszy ;)

"Posłowie" czyli FAQ Swimple
Chociaż większość informacji znajduje się na naszej stronie poniżej lista najczęściej zadawanych pytań odnośnie naszej szkoły pływania:
1. Ile kosztuje nauka pływania?
Nasz cennik jest prosty i jawny. Rozliczamy się semestralnie – cenę zajęć należy pomnożyć przez liczbę tygodni dydaktycznych zaplanowanych w grafiku jeszcze we wrześniu.
Każda lokalizacja ma swój cennik, dlatego odsyłamy na podstrony poszczególnych obiektów w zakładce cenniki/grafiki.
2. Czy niewykorzystane zajęcia przepadają?
Jeżeli nie zostaną odpracowane w innym terminie to TAK. Ze względu na wysokie koszty stałe, nie zwracamy ani nie przenosimy płatności na kolejny semestr.
3. Czy muszę dodatkowo opłacić bilet wstępu na pływalnię?
NIE dla zajęć gupowych i to zależy w przypadku lekcji indywidualnych – czasami są prowadzone na naszym wynajętym torze równolege z niekompletną grupą.
4. Od którego roku życia uczymy pływać?
Od 4 lat w górę. Słowo klucz to nauka, u czterolatków pomimo wczesnego wieku zaczyna się pojawiać forma nauki przez zabawę.
Dla dzieci młodszych oswajanie ze środowiskiem wodnym najlepiej aby odbywało się w bezpośrednim kontakcie rodzica z dzieckiem w wodzie.
5. Mam xx lat czy mogę się nauczyć pływać?
Jak ze wszystkim – jedynym ograniczeniem jest to co nas blokuje przed pływaniem w „głowie”. Reszta jest do zniwelowania sumienną pracą na zajęciach.
6. Kiedy i gdzie mogę odrobić nieobecności?
Każdy uczestnik lub jego dorosły opiekun otrzymuje dostęp do systemu Activenow, który umożliwia samodzielne wpisywanie się na odrabianie zajęć do grup o tym samym stopniu zaawansowania.
Jeżeli system niczego nie oferuje to najprawdopodobniej jeszcze w żadnej z kompletnych grup nikt nie odwołał zajęć. W tej sytuacji prosimy o kontakt mailowy w celu umówienia odrabiania.
7. Ile osób jest w grupie?
Dzieci najmłodsze ćwiczą w grupach do 4 osób przez 30 minut. Dzieci starsze, które opanowały samodzielne pływanie na plecach ćwiczą w grupach do 6 osób przez 45 minut.
Osoby dorosłe bez względu na stopień zaawansowania ćwiczą w grupach do 6 osób przez 45 minut.
Jeżeli brakuje w treści ważnych z Waszego punktu widzenia elementów napiszcie śmiało w komentarzu – Swimple rośnie i zmienia się wraz ze swoimi uczestnikami.
W imię Rozwoju i Postępu ;)
"Posłowie" czyli FAQ Swimple
Chociaż większość informacji znajduje się na naszej stronie poniżej lista najczęściej zadawanych pytań odnośnie naszej szkoły pływania:
1. Ile kosztuje nauka pływania?
Nasz cennik jest prosty i jawny. Rozliczamy się semestralnie – cenę zajęć należy pomnożyć przez liczbę tygodni dydaktycznych zaplanowanych w grafiku jeszcze we wrześniu.
Każda lokalizacja ma swój cennik, dlatego odsyłamy na podstrony poszczególnych obiektów w zakładce cenniki/grafiki.
2. Czy niewykorzystane zajęcia przepadają?
Jeżeli nie zostaną odpracowane w innym terminie to TAK. Ze względu na wysokie koszty stałe, nie zwracamy ani nie przenosimy płatności na kolejny semestr.
3. Czy muszę dodatkowo opłacić bilet wstępu na pływalnię?
NIE dla zajęć gupowych i to zależy w przypadku lekcji indywidualnych – czasami są prowadzone na naszym wynajętym torze równolege z niekompletną grupą.
4. Od którego roku życia uczymy pływać?
Od 4 lat w górę. Słowo klucz to nauka, u czterolatków pomimo wczesnego wieku zaczyna się pojawiać forma nauki przez zabawę.
Dla dzieci młodszych oswajanie ze środowiskiem wodnym najlepiej aby odbywało się w bezpośrednim kontakcie rodzica z dzieckiem w wodzie.
5. Mam xx lat czy mogę się nauczyć pływać?
Jak ze wszystkim – jedynym ograniczeniem jest to co nas blokuje przed pływaniem w „głowie”. Reszta jest do zniwelowania sumienną pracą na zajęciach.
6. Kiedy i gdzie mogę odrobić nieobecności?
Każdy uczestnik lub jego dorosły opiekun otrzymuje dostęp do systemu Activenow, który umożliwia samodzielne wpisywanie się na odrabianie zajęć do grup o tym samym stopniu zaawansowania.
Jeżeli system niczego nie oferuje to najprawdopodobniej jeszcze w żadnej z kompletnych grup nikt nie odwołał zajęć. W tej sytuacji prosimy o kontakt mailowy w celu umówienia odrabiania.
7. Ile osób jest w grupie?
Dzieci najmłodsze ćwiczą w grupach do 4 osób przez 30 minut. Dzieci starsze, które opanowały samodzielne pływanie na plecach ćwiczą w grupach do 6 osób przez 45 minut.
Osoby dorosłe bez względu na stopień zaawansowania ćwiczą w grupach do 6 osób przez 45 minut.
Jeżeli brakuje w treści ważnych z Waszego punktu widzenia elementów napiszcie śmiało w komentarzu – Swimple rośnie i zmienia się wraz ze swoimi uczestnikami.
W imię Rozwoju i Postępu ;)
Komentarze (2)
Kadra na medal🥇🥇🥇
Oj tak zdecydowanie, chociaż już mi ubywa z grafiku godzin czuję, że wszyscy uczestnicy lepiej trafić nie mogli 💪