Zabawy z wydychaniem powietrza do wody

Zabawy z wydychaniem powietrza do wody

Co zrobić kiedy dzieci się rwą na basen, a wszystko zamknięte? My wykorzystaliśmy to na przygotowania do nurkowania naszej nieposkromionej dwójki. 

Dlaczego zabawy z wydychaniem powietrza do wody są ważne?

Wydechy do wody w przypadku najmłodszych to element poprzedzający nurkowanie. Nie można go pominąć.

Niestety pływanie z głową nad wodą uprawiamy wyłącznie rekreacyjnie. Prędzej czy później i tak nas woda zaleje :)

Jakie niesie najważniejsze dwie korzyści zabawa w bąble?

  1. Dziecko śmielej chowa się pod powierzchnię. Wydech przez nos uczy radzenia sobie w przypadku dostania się wody do nozdrzy.
  2. Bez wydechu w wodzie szybko zaczynamy odczuwać zmęczenie z powodu niedotlenienia. 
Ponadto najzwyczajniej jest to świetna zabawa :D

Zanim zaczniecie

Kilka wskazówek przed rozpoczęciem zabawy :)

  • będzie mokro, bardzo mokro,
  • to tylko dzieci, nie spieszcie się,
  • bądźcie gotowi na przyłączenie się do zabawy :)
  • bąble to cel, droga może być dłuższa,
  • bawcie się dobrze i nie zostawiajcie dzieci bez opieki :)

Co przygotować i jak pokierować dziećmi?

Do bąblowania będą potrzebne: spora miska, zapas ręczników, zabawki do wody, może być też barwnik, aby pobudzić wyobraźnię :)

Dzieci najmłodsze szybko się zapalają ale jeszcze szybciej gaśnie zapał jeżeli coś budzi ich wątpliwości lub nie czują się bezpiecznie. Zadbajmy o ten komfort. Pokażmy, że to co będą robić nie jest straszne. 

Na początek zróbmy pokazowo wydech do wody, a dzieci poprośmy o wydmuchiwanie powietrza na wodę lub unoszące się na niej zabawki. Możecie też pobawić się w zdmuchiwanie podwodych świeczek. Zawsze sprawdza się aktywny udział opiekuna. 

Z unoszących się na wodzie piłeczek, np. do ping ponga zróbcie mecz w przedmuchiwanie piłki na stronę przeciwnika. Piłkarzom spodoba się zabawa w dmuchaną piłkę wodną. 

Korzystajcie z wyobraźni i bądźcie dziećmi :) Często same podsuwają nowe pomysły.

Chowanie pod wodę rozpoczynamy od samej brody, następnie usta i tutaj uwaga na nos, może niechcący się zanurzyć. Jeżeli dostanie się do niego nieco wody dajcie czas dziecku na oswojenie się z sytuacją. Nie reagujcie też przesadnie bo panika lubi się udzielać :) Jeżeli przez przypadek wymsknie się Wam coś w stylu, nie podoba Ci się to postawicie kropkę na zabawie. To jasne, że woda w nosie nie sprawia przyjemności. Okażcie zrozumienie, ale nie programujcie umysłu dziecka negatywnie na nowe doświadczenia :)

Na koniec po bąblach możemy wykorzystać wodę do zabaw tak jak podczas kąpieli. 

My tym razem poszliśmy w zabarwienie wody bibułą i zabawy z przelewaniem. Sprawdziliśmy też czy łupinki orzecha włoskiego to udane szalupy ratunkowe :)

Na koniec jest sporo sprzątania, ale to też była część zabawy :) Najważniejszy jest fakt iż dzieci zapamiętają bąble jako zwiastun pierwszorzędnego harcowania i obcowania z wodą :)

Wydechy dla dorosłych :)

Z naszego instruktorskiego punktu widzenia zabawy z wydychaniem powietrza do wody, a później nurkowanie to klucz do sukcesu, czyli opanowania pływania.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej zapraszam do lektury naszego wpisu pt. Oddychanie w pływaniu.

Skontaktuj się z nami!

Organizowane przez Nas kursy – uczą, bawią oraz dają satysfakcję na długie lata, a przygotowana przez nas oferta z pewnością zainteresuje każdego miłośnika wodnych przygód. Chcesz wiedzieć więcej?

Kontakt

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten tekst!

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.