Ćwiczenia pływackie na lądzie – styl grzbietowy

Ćwiczenia pływackie na lądzie

Zakładając, że wszystkie ćwiczenia pływackie na lądzie dla oswajania są doskonale opanowane możemy przejść poziom wyżej. 

Według naszego podziału na grupy to właśnie sekcja A stanowi pierwsze poważne wyzwanie ponieważ do jej ukończenia potrzebne jest opanowanie całego stylu grzbietowego. Jest to zazwyczaj wciąż technika uproszczona ze względu na wiek jednak od początku staramy się prowadzić młodych uczestników we właściwym kierunku dbając o prawidłowy napęd ramion i nóg oraz pozycję ciała w wodzie wraz z rotacją.

Na tym etapie wciąż skupiamy się przede wszystkim na rozwoju mięśni wspierających i stabilizujących tułów. Zaczynamy od prawidłowego uruchomienia ramienia w staniu.

Krążenie ramienia w tył 1
Ujęcie nr 1
Krążenie ramienia w tył 2
Ujęcie nr 2
Krążenie ramienia w tył 3
Ujęcie nr 3
Krążenie ramienia w tył 4
Ujęcie nr 4
Krążenie ramienia w tył 5
Ujęcie nr 5
Krążenie ramienia w tył 6
Ujęcie nr 6

Jak prawidłowo wykonać?

Stajemu bokiem przy ścianie w takiej odległości, aby ręka mogła wykonać pełen ruch do tyłu bez odrywania dłoni od jej powierzchni. Bark powinien praktycznie dotykać do ściany.

Wczesne ustawienie dłoni jak na pierwszym obrazku ułatwia początkującym pływakom prawidłowe wejście ręki do wody tzw. małym palcem, dlatego inicjujemy ruch ramienia do przodu właśnie w ten sposób.

Kiedy ramię mija głowę staramy się, aby jedynie kciuk miał kontakt ze ścianą.

W trakcie ruchu ramienia wykorzystujemy także obrót barków – sięgamy ręką „dalej” do przodu oraz „głębiej” do tyłu, aby uzyskać zadowalający efekt.

Sięganie ręką "głęboko" za siebie
Sięganie ręką "głęboko" za siebie

Modyfikacje oraz najczęstsze błędy

Trzymamy się prosto – jakiekolwiek odchyłki od pionu naszego tułowia to błąd. Jeżeli nie wiemy o co chodzi to wracamy do postawy stojąc :)

Drugi najczęściej popełniany to „kręcenie ramieniem” bez refleksji ;) Ćwicząc przy ścianie imitujemy pływanie, dlatego nie możemy przenieść ręki przodem bez wcześniejszego ustawienia dłoni oraz opuścić za plecami jakkolwiek. Prawidłowy przebieg pokazują zamieszczone wyżej obrazy. Opis jest zbędny :)

Kwestia obrotu barków czyli rotacji już była poruszona. Zdarza się, że w trakcie prób odtworzenia ćwiczenia w wodzie ramie zostaje uruchomione kiedy bark jest jeszcze głęboko pod wodą, czyli odwrotnie do tego co widać na drugim ujęciu.

Zastosowanie w pływaniu

Praca ramienia w stylu grzbietowym wraz z rotacją. Zadanie nie wymaga tak dużej pracy mięśniowej jak umysłowej, ale efekty docenicie po wejściu do wody. 

Stojąc i obserwując swoje odbicie w lustrze możecie ustawić swoje ciało i ramię co do centymetra.

Trzymając się wytycznych, z powodzeniem utrzymacie właściwą rotację oraz zaznaczycie miejsce wejścia ramienia do wody w stylu grzbietowym.

Więcej w tym temacie poniżej.

2. Cyrkiel ramieniem z godziny 11 i 1

Ułożenie ramion na godzinie 11 i 1
Ułożenie ramion na godzinie 11 i 1

Jak prawidłowo wykonać?

Z pozycji stojąc jak wyżej opuszczamy ramię bokiem do uda, następnie odkładamy dokładnie w miejsce z którego rozpoczęliśmy ruch. Im bliżej głowy jesteśmy w stanie utrzymać równolegle ramiona tym lepiej.

Pomijamy przypadki przeprostów w łokciach :)

Poniższe zdjęcia pokazują dokładną sekwencję ruchów, kończącą się ułożeniem ramion na godzinie 11 i 1.

Ułożenie prawego ramienia na godzinie 1, lewego na 9
Ułożenie prawego ramienia na godzinie 1, lewego na 9
Ułożenie prawego ramienia na godzinie 1, lewego na 5
Ułożenie prawego ramienia na godzinie 1, lewego na 5
Ułożenie prawego ramienia na godzinie 1 i przenos lewego przodem na godzinę 11
Ułożenie prawego ramienia na godzinie 1 i przenos lewego przodem na godzinę 11

Modyfikacje oraz najczęstsze błędy

Jeżeli ćwiczenie nie przysparza problemów to możemy pokusić się o dołożenie rotacji i „zagłębienie” się ręką krążącą zamiast ruchu bokiem. Taka droga ma więcej wspólnego z techniką pływacką stylu grzbietowego. Wykonanie modyfikacji pływając weryfikuje czy ramie pod wodą przesuwa nas do przodu czy pracuje na zasadzie kołowrotka. Ruch prostego ramienia pod wodą w dół a następnie w górę skutecznie zalewa naszą głowę uniemożliwiając prawidłowe wykonanie ćwiczenia.

Najtrudnieszy element zadania na lądzie to utrzymanie ramion w pozycji na godzinie 11 i 1, a następnie dokładanie rąk do miejsca z którego zaczynały ruch. W wodzie zresztą też :D

Zastosowanie w pływaniu

Jak dla mnie ćwiczenie mistrz do stylu grzbietowego. Dlaczego? 

Utrzymanie ramion zarówno w pozycji strzałki na plecach jak i godziny 11/1 wymusza prawidłowe leżenie. Każdy drobny błąd podnoszenia głowy lub tułowia kończy się zalaniem twarzy. Tyle o samej pozycji ciała przy powierzchni.

Druga sprawa to Miejsce wejścia ramienia do wody, które w stylu grzbietowym wykonywane jest na przysłowiowego „czuja” i sprawia niezmiernie dużo problemów. Możemy zawierzyć wyłącznie naszym mięśniom w ustaleniu gdzie w danym momencie jest nasze ramię pod wodą. Z tego względu opanowanie zadania na lądzie daje pierwszy feeling tego co się stanie w wodzie. 

Tutaj powinienem wstawić serduszko bo ćwiczenie zmienia wszystko, jeśli zacznie wychodzić prawidłowo :D

3. Pływackie pajacyki

Pływackie pajacyki

Jak prawidłowo wykonać?

Robimy wykrok i wspinamy się na palce. Jeżeli prawa noga jest z przodu to prawe ramię powinno znajdować się wzdłuż tułowia. Drugie automatycznie czeka wyprostowane nad głową.

Robiąc lekki podskok zamieniamy nogi i ręce miejscami robiąc „nożyce”.

Pływackie pajacyki - pozycja wyjściowa z prawą nogą z przodu
Pływackie pajacyki - pozycja wyjściowa z prawą nogą z przodu
Pływackie pajacyki - pozycja wyjściowa z prawą nogą z przodu
Pływackie pajacyki - pozycja wyjściowa z prawą nogą z przodu

Modyfikacje oraz najczęstsze błędy

W przypadku zmodyfikowanych pajacyków, błędy pojawiające się to przede wszystkim niewłaściwa praca ramion lub nieskoordynowanie ich z podskokiem i zamianą nóg miejscami.

W opcji podstawowej zamiana rąk odbywa się poprzez przemach przodem. W kolejnej opcji możemy wykonać zamianę poprzez imitację ruchu wiosłującego ramionami w kraulu.

Zastosowanie w pływaniu

Pozycja wyjściowa tego ćwiczenia to nic innego jak ustawienie ciała w momencie wyjścia ramienia z wody w stylu dowolnym (kraul) oraz wejścia w stylu grzbietowych (ramię nad głową).

Ręka kończąca napęd „wyskakuje” z wody a noga kończąca kopnięcie wspomaga sprawny obrót bioder (rotację) do przeniesienia ramienia nad wodą.

Ustawienie na wspiętych palcach ma utrwalać wyciągniętą i wyprostowaną sylwetkę w trakcie pływania mobilizując przy tym do pracy mięśnie uda oraz brzucha – głównego stabilizatora podczas podskoku i zmiany.

4. Podpór na przedramieniu leżąc bokiem

Podpór na przedramieniu leżąc bokiem

Jak prawidłowo wykonać?

Ustalamy swoje ciało w wyprostowanej pozycji na boku tak aby ciężar ciała spoczywał na jednej nodze oraz przedramieniu jak na zdjęciu. 

Plecy powinny być przy tym idealnie proste. Staramy się wytrzymać przynajmniej 10 sekund. Zmieniamy bok.

Całość powtarzamy 3, 4 razy.

Modyfikacje oraz najczęstsze błędy

Niedobory w sile mięśni stabilizujących plecy możemy zrekompensować np. poprzez szerokie rozstawienie nóg dodając kolejny punkt podparcia. 

Jeżeli mimo wszystko utrzymanie prostych pleców okaże się niemożliwe możemy ugiąć nogi w kolanach.

Zastosowanie w pływaniu

Nie będziemy się rozpisywać – w tym wydaniu ćwiczenie jest pozycją przejściową w trakcie pływania stylem grzbietowym.

Czy kiedykolwiek czuliście tak mocną rotację płynąc na plecach?

Ponadto wzmacniamy korpus/tułów/core/brzuch. Ulubione określenie wybierzcie sami. Utrzymanie postawy oraz praca brzucha wracają przy ćwiczeniach każdego stylu tworząc pomost łączący napęd generowany przez ręce i nogi.

5. Spięcia brzucha w leżeniu tyłem

Spięcia brzucha w leżeniu tyłem

Jak prawidłowo wykonać?

Z pozycji leżąc tyłem z nogami ugiętymi spięcie mięśni brzucha i uniesienie ramion złożonych w strzałkę do kolan. Wytrzymanie 2-3 sekundy i powolny powrót do pozycji wyjściowej. 

Unosząc łopatki nad powierzchnię staramy się robić to powoli wyczuwając zwiększające się napięcie mięśni brzucha odpowiedzialnych za skurcz a także tych włączających się do pracy kiedy zmienia się pozycja naszego ciała.

Leżenie tyłem - nogi ugięte
Leżenie tyłem - nogi ugięte
Leżenie tyłem - nogi ugięte - ramiona złożone razem
Leżenie tyłem - nogi ugięte - ramiona złożone razem
Spięcia brzucha w leżeniu tyłem
Spięcia brzucha w leżeniu tyłem

Modyfikacje oraz najczęstsze błędy

Te same ćwiczenie możemy wykonać trzymając ramiona równolegle do podłoża wzdłuż tułowia. 

Unikamy szybkiego opuszczania pleców (nikt nie chciałby uderzać głową o podłogę ;) Jeżeli nie jesteśmy w stanie powoli odłożyć pleców warto zadbać o miękkie podłoże pod nami. 

Jeżeli ćwiczenie robi się zbyt łatwe dokładamy oderwanie stóp od podłoża. 

Następnie możemy pokusić się o wyprostowanie nóg nad podłogą jak w pozycji do nożyc pionowych. Pamiętajcie, że nie będziecie wtedy dotykać rękami do swoich kolan.

Na koniec uruchamiamy nożyce pionowe. Wytrzymujemy tak do 60 sekund i robimy odpoczynek.

Nożyce pionowe leżąc w surczu brzucha
Nożyce pionowe leżąc w surczu brzucha

Zastosowanie w pływaniu

Wzmacniamy brzuch, a dodając do tego nożyce również jego dolne partie. Całość jak zwykle w przypadku mięśni brzucha dodaje bonus do trzymania pozycji pływaka oraz łączenia napędu rąk i nóg.

6. Toczenie piłki w leżeniu na plecach

Toczenie piłki w leżeniu na plecach

Jak prawidłowo wykonać?

Układamy się względnie wygodnie na krawędzi łóżka, pufy, ławeczki i opieramy stopami tak aby utrzymać się na miejscu z ręką i barkiem zwieszonym do ziemi jak na zdjęciu powyżej. 

Wykorzystać możemy piłkę każdej wielkości, jednak w celu przeniesienia nad głową przyda się taka mieszcząca się w dłoni. 

Toczymy piłkę po podłodze otwartą, płaską dłonią aby nie uciekała na boki do momentu wyprostowania ramienia wzdłuż ciała. Ta część ruchu powinna przypominać ustawienie ramienia jakbyśmy chcieli kogoś objąć a następnie popchnąć wykorzystując całą wewnętrzną stronę ramienia. 

Tenisiści mogą spróbować w tej pozycji wykonać beckhandowe uderzenie kończące się jednak wyprostem ramienia wzdłuż tułowia.

Ćwiczenia pływackie na lądzie - styl grzbietowy 1

Piłkę unosimy nachwytem i przenosimy wysoko nad głową do pozycji z godziny 11 dla prawego ramienia lub 1 dla lewego jak w zadaniu Cyrkiel ramieniem z godziny 11 i 1 .

Toczenie piłki - cała droga

Modyfikacje oraz najczęstsze błędy

Najczęściej mamy ochotę przytrzymywać piłkę w trakcie pchania/toczenia jej po podłodze. Zastosowanie dużej, ciężkiej piłki może tutaj być pomocne. Uniemożliwi jednak właściwy ruch nad ziemią. 

Dorośli mogą posłużyć się niewielkim obciążeniem (do 1kg) zamiast piłki. 

Zastosowanie w pływaniu

Ruch napędowy ramienia w stylu grzbietowym najczęściej jest traktowany po macoszemu, ale prawidłowe jego wykonanie zaczyna nas przesuwać na większe odległości wydłużajac tym samym krok pływacki. 

Toczenie piłki to tylko jedna ze składowych ruchu napędowego. Prawidłowy przebieg ramienia opublikujemy wkrótce na blogu.

Ćwiczenia pływackie na lądzie - sekcja A [Podsumowanie]

Powyższe zadania to nie tylko ćwiczenia wzmacniające. Budowanie wyobrażenia o ruchu napędowym wymaga wielu prób w różnych pozycjach i warunkach. Często wstępne opanowanie ruchu w pozycji stojącej nie przekłada się na powtórzenie tego samego ruchu leżąc na brzuchu lub plecach.

Wykonując zadania na lądzie nastawione na technikę ruchu warto spojrzeć na siebie w odbiciu lustrzanym. Będziemy w stanie wykonać korektę w czasie rzeczywistym. Jeżeli to nie jest możliwe, można posłużyć się nagraniem wideo siebie samego w trakcie ćwiczeń i dokonać samooceny.

Ważne abyśmy nie powielali błędnych wzorców ruchowych.

Skontaktuj się z nami!

Organizowane przez Nas kursy – uczą, bawią oraz dają satysfakcję na długie lata, a przygotowana przez nas oferta z pewnością zainteresuje każdego miłośnika wodnych przygód. Chcesz wiedzieć więcej?

Kontakt

  Komentarze (2)

 1. Kasia

  Dzień dobry, tekst jest bardzo przydatny razi jedynie błąd ortograficzny „wzdłóż” piszemy – wzdłuż

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • Piotr Litkowicz

   Aj, mnie też razi. Jakoś się uchował biedaczek :) zaraz zniknie śmiercią naturalną – dzięki za informację zwrotną.
   PS hura – jednak ktoś to czyta :D

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.